Å koda har anslutit sig till den växande skara biltillverkare som är övertygade om att framtidens fordon är eldrivna och självkörande. Konceptbilen som det tjeckiska företaget visar upp i Shanghai uppfyller bÃ¥da kriterierna och nu har de första “riktiga” bilderna pÃ¥ den kommit.
Den enda bild på Vision E som hittills har funnits avslöjade inte mycket mer än bilens silhuett, men nu har Škoda beslutat att visa upp lite mer, samt gå in på de tekniska specifikationerna. Bilen har dubbla motorer med en total effekt på 225 kilowatt, fyrhjulsdrift som anpassas efter underlaget och en toppfart på 180 kilometer i timmen – men den som gillar sådana hastigheter lär nog inte få ut de 500 kilometer (NEDC) som företaget utlovar.
Bilen, som bygger på Volkswagens MEB-plattform, är drygt 4,6 meter lång med en hjulbas på 2,85 meter som maximerar kupéutrymmet.
Än sÃ¥ länge handlar det “bara” om en konceptbil, men Å koda utlovar en helt eldriven produktionsbil till 2020 och fem Ã¥r senare är ambitionen fem rena elbilar i olika segment. 2019 kommer även Škoda Superb som laddhybrid.
Inlägget Nya bilder på Škodas elbil dök först upp på Elbilen.
Comments